214k views
4 votes
What is the unit rate of $8.75 for 2.5 gallons?

User Foxfire
by
5.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

21.875

-------------------------------------------------------------------------------------------------

$8.75/2.5

$8.75× 2.5= 21.875

2.5×2.5=1

User Pushpendre
by
5.2k points