menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt? OA. $9.89 OB. $8.48 OC. $53,34 OD $0.10
asked
Oct 3, 2021
41.6k
views
3
votes
A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?
OA. $9.89
OB. $8.48
OC. $53,34
OD $0.10
Mathematics
high-school
Varkhan
asked
by
Varkhan
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
The answer is A. Multiply 6 times 59.34
Mixim
answered
Oct 4, 2021
by
Mixim
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer:
$9.89
Explanation:
Tomer Ariel
answered
Oct 9, 2021
by
Tomer Ariel
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 9, 2024
31.1k
views
The yearly income for an individual with an associate degree in 2001 was $53,166, and in 2013 was $59,970. What is the ratio of the income in 2003 in simplest form? a) 17:19 b) 53:59 c) 887:994 d) 13:15
Muneca
asked
Mar 9, 2024
by
Muneca
8.5k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
31.1k
views
asked
Mar 8, 2024
85.3k
views
Henry sells rings for $8 each. His expenses are $1.50 per ring, plus $91 for supplies. How much profit does he make if he sells 20 rings? a. $53 b. $56 c. $59 d. $62
Nicolas NOEL
asked
Mar 8, 2024
by
Nicolas NOEL
7.9k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
85.3k
views
asked
Dec 24, 2020
132k
views
Susie has a part-time job at the video store. She makes between $53.79 and $59.26 a day. Which is a reasonable estimate of the amount of money that Susie makes for working 7 days? A. $357 B . $422 C .
Mitch VanDuyn
asked
Dec 24, 2020
by
Mitch VanDuyn
8.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
132k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org