77.5k views
5 votes
Find the unit price of each item, rounding answers to the nearest tenth of a cent. A) 4 lbs for $2.37 b) 15 lbs for $8.57 c) 25 lbs for $13.59 Which bag (4, 15, or 25) is the best deal?

User Ole Lynge
by
8.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

A. $0.59

B. $0.57

C. $0.54

The best deal is 25 lbs for $13.59

Explanation:

A) 4 lbs for $2.37

Units price (price per lb) = $2.37 / 4

= $0.5925

Approximately $0.59

b) 15 lbs for $8.57

Price per lb = $8.57 / 15

= $0.5713

Approximately $0.57

c) 25 lbs for $13.59

Price per lb = $13.59 / 25

= $0.5436

Approximately $0.54

Which bag (4, 15, or 25) is the best deal?

The best deal is 25 lbs for $13.59

User Arul Dhesiaseelan
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories