146k views
3 votes
Toni rides the Ferris wheel shown for 15 revolutions. A photo of a Ferris wheel has the diameter labeled fifty-six feet. Question 1 Part A How far does Toni travel in one revolution? Use 227 for π

1 Answer

1 vote

Answer:

a. 176 feet b. 2640 feet

Explanation:

a. Since the diameter of the Ferris wheel is D = 56 feet, the distance Toni travels in one revolution is the circumference of the Ferris wheel, C = πD.

So C = 22/7 × 56 ft = 22 × 8 ft = 176 feet

b. The distance traveled in 15 revolutions is thus D' = 15 × distance of one revolution = 15 × 176 = 2640 feet

User Ewall
by
7.0k points