Answer:
Mass of hydrogen needed = 10 g
29.22 gram of sodium are required
Step-by-step explanation:
1 )Given data:
Mass of oxygen = 80.0 g
Mass of hydrogen needed = ?
Solution:
Chemical equation:
2H₂ + O₂ → 2H₂O
Number of moles of oxygen:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 80 g/ 32 g/mol
Number of moles = 2.5 mol
now we will compare the moles of oxygen and hydrogen.
O₂ : H₂
1 : 2
2.5 : 2× 2.5 = 5 mol
Mass of hydrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 5 mol × 2 g/mol
Mass = 10 g
2 : Given data:
initial mass ration of chlorine and sodium react with each other = 1.54 g : 1.0 g
Mass of sodium required for 45 g of chlorine = ?
Solution:
Cl₂ : Na
1.54 : 1.0
45 : 1.0/1.54× 45 = 29.22 g
Thus, 29.22 gram of sodium are required.