A 72 kg object moving 25 m/s will require the greatest amount of force
Further explanation
Given
mass of object and the velocity
Required
the greatest amount of force
Solution
Newton's 2nd law :
∑F = m. a
F = force, N
m = mass = kg
a = acceleration due to gravity, m / s²
Assuming the object is moving from rest (vo = 0) and the time needed to reach its velocity is the same (delta t = equal), it can be formulated:

So the force on an object depends on the product of its mass and velocity
Or if we use the impulse and momentum formula

So that we determine which is the greatest from the multiplication of mass and velocity will produce the greatest force as well
A 72 x 25 = 1800
B. 55 x 32 =1760
C. 75 x 22 = 1650
D.63 x 27 = 1701
Option A has the greatest force