177k views
3 votes
Levine Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct materials (8 pounds at $1.80 per pound) $14.40 Direct labor (6 hours at $14.00 per hour) $84.00 During the month of April, the company manufactures 230 units and incurs the following actual costs. Direct materials purchased and used (1,500 pounds) $2,850 Direct labor (1,410 hours) $19,458 Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor.

User Vrde
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Total materials variance = (Actual quantity * Actual price) - (Standard quantity * Standard price)

= 2,850 - (230 * 14.4)

= 462 (Favourable)

Materials price variance = (Standard price - Actual price) * Actual quantity

= [1.8 - (2,850/1,500)] * 1,500

= 150 Unfavourable

Materials quantity variance = (Standard quantity - Actual quantity) * Standard price

= [(230 * 8) - 1,500] * 1.8

= 612 Favourable

Total labour variance = (Actual hours * Actual rate) - (Standard hours * Standard rate)

= 19,458 - (230 * 84)

= 138 Unfavourable

Labour price variance = (Standard rate - Actual rate) * Actual hours

= [14 - (19,458/1,410)] * 1,410

= 282 Favourable

Labour quantity variance = (Standard hours - Actual hours) * Standard rate

= [(230 * 6) - 1,410] * 14

= 420 Unfavourable

User Maximdim
by
7.1k points