9.3k views
1 vote
A package of 6 pairs of insulated gloves cost $47.34 what is the unit price of the pair of gloves

User Carecki
by
7.3k points

2 Answers

0 votes

Answer:

7.89

Explanation:

you divide $47.34 by 6 which is $7.89 per set of gloves.

:) happy to help!

User Lesha
by
7.0k points
5 votes

Answer:

$7.89 per pair of gloves.

Explanation:

divide 47.34 by 6.

User Miguel P
by
6.9k points