Answer:
20 meters
Explanation:
A construction company is starting to build a new house. They need to put tape around the site to begin. The new home site is 20 meters wide by 40 meter long rectangle. The company already has 100 meters of tape. How much more tape does the company need to tape the site?
We would have to find the perimeter of this rectangle
Perimeter fo a rectangle = 2L + 2W
In the above question,
L = Length = 40 m
W = Width = 20 m
Hence:
Perimeter = 2(40m) + 2(20m)
= 80m + 40m
= 120m
Hence, he would need 120 meters of tape
From the above Question, the company already has 100m
Hence, the amount of tape that the company needs more =
120m - 100m = 20 m