Answer:
a. $259.70
Step-by-step explanation:
Note: The full question is attached as picture below
Predetermined overhead rate = 2 + (294300/32700)
Predetermined overhead rate = $11
Job T687 Total cost = Direct materials cost + Direct labor cost + Overhead applied
Job T687 Total cost = 545 + 1090 + (20*11)
Job T687 Total cost = 545 + 1090 + 220
Job T687 Total cost = 1855
Cost per unit = $1,855 / $10
Cost per unit = $185.5
Selling price per unit = Cost per unit + Mark-up price
Selling price per unit = $185.5 + $185.5*40%
Selling price per unit = $185.5 + $74.20
Selling price per unit = $259.70