50.3k views
2 votes
If three pounds of apples cost $5.25, how much will 10 pounds cost?

show work!!!!

please help

User GAMITG
by
7.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

10 pounds of apples will cost $17.50.

Explanation:

First, we need to find the unit rate.

$5.25/3 = $1.75

Now we need to multiply $1.75 by 10 pounds.

$1.75 × 10 = $17.50

User Bad Sector
by
6.8k points
6 votes

Answer:

10 pounds will cost $17.50

Explanation:

(5.25 / 3) * 10 = x

1.75 * 10 = x

17.50 = x

User SWdV
by
8.1k points