Answer:
The unit rate is $0.22 lb
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The price for 18 lb = $3.99
We have;
The unit rate is the price for one unit. Whereby the unit of measurement is the lb, we have that one unit = 1 lb.
Therefore, given that 1 lb = 18 lb/18, the price of 1 lb which is the unit rate is given as follows;
18 lb price = $3.99
Divide both sides by 18 to get;
18 lb/18 = $3.99/18 = $0.221
Therefore, we have;
1 lb = 18 lb/18 = $0.221
The unit rate, which is the cost for 1 lb to the nearest hundredth = $0.22/lb.