177k views
0 votes
Hey, can you help me?

Hey, can you help me?-example-1

1 Answer

5 votes

Answer:

The unit rate is $0.22 lb

Step-by-step explanation:

The given parameters are;

The price for 18 lb = $3.99

We have;

The unit rate is the price for one unit. Whereby the unit of measurement is the lb, we have that one unit = 1 lb.

Therefore, given that 1 lb = 18 lb/18, the price of 1 lb which is the unit rate is given as follows;

18 lb price = $3.99

Divide both sides by 18 to get;

18 lb/18 = $3.99/18 = $0.221
\bar 6

Therefore, we have;

1 lb = 18 lb/18 = $0.221
\bar 6

The unit rate, which is the cost for 1 lb to the nearest hundredth = $0.22/lb.

User Hariom Singh
by
5.1k points