36.7k views
3 votes
A 2kg mass is initially at rest on a frictionless surface. A 45N force acts at an angle of 300

to the horizontal for a

distance of 3.5 meters.
a. Find the work done by the force
b. Find the speed of the mass at the end of the 3.5 meters

User Dtyler
by
7.1k points

1 Answer

7 votes

Answer:

a) The work done by the force is 136.400 joules.

b) The speed of the mass at the end of the 3.5 meters is approximately 11.679 meters per second.

Step-by-step explanation:

The correct statement is shown below:

A 2-kg mass is initially at reat on a frictionless surface. A 45 N force acts at an angle of 30º to the horizontal for a distance of 3.5 meters:

a) Find the work done by the force.

b) Find the speed of the mass at the end of the 3.5 meters.

a) Given that a external constant force is acting on the mass on a frictionless surface, the work done by the force (
W_(F)), measured in joules, is:


W_(F) = F\cdot \Delta s \cdot \cos \theta (1)

Where:


F - External constant force exerted on the mass, measured in newtons.


\Delta s - Horizontal travelled distance, measured in meters.


\theta - Direction of the external force regarding the horizontal, measured in sexagesimal degrees.

If we know that
F = 45\,N,
\Delta s = 3.5\,m and
\theta = 30^(\circ), then the work done by the force is:


W_(F) = (45\,N)\cdot (3.5\,m)\cdot \cos 30^(\circ)


W_(F) = 136.400\,J

The work done by the force is 136.400 joules.

b) The final speed of the mass at the end ot the 3.5 meter is calculated by means of the Work-Energy Theorem, which means that the work done on the mass is transformed into a translational kinetic energy. That is:


W_(F) = (1)/(2)\cdot m \cdot (v_(2)^(2)-v_(1)^(2)) (2)

Where:


m - Mass, measured in kilograms.


v_(1),
v_(2) - Initial and final speeds of the mass, measured in meters per second.

If we know that
W_(F) = 136.400\,J,
m = 2\,kg and
v_(1) = 0\,(m)/(s), then the final speed of the mass is:


(2\cdot W_(F))/(m) = v_(2)^(2)-v_(1)^(2)


v_(2)^(2) =v_(1)^(2)+(2\cdot W_(F))/(m)


v_(2) =\sqrt{v_(1)^(2)+(2\cdot W_(F))/(m) }


v_(2) =\sqrt{\left(0\,(m)/(s) \right)^(2)+(2\cdot (136.400\,J))/(2\,kg) }


v_(2) \approx 11.679\,(m)/(s)

The speed of the mass at the end of the 3.5 meters is approximately 11.679 meters per second.

User Emmanuella
by
7.1k points