Answer: If Tokla Tea is x% in the mix, then the Cost of Mix would be
525 * x% + 750 * (100-x)%
In order to make a 5% profit selling at Rs. 700 would imply:
Cost of Mix * (1 + 5%) = 700
(525 * x% + 750 * (100-x)% ) * (1 + 5%) = 700
Solving for x, we arrive at x = 370/999
Proportion would be x:(1-x) = 370 : 629 for Tokla and Soktim