183k views
19 votes
5 lbs of apples cost $7.50. What is the cost per pound?

User Erdinc
by
7.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:1 Pound cost $2.50 while 10 pounds cost $25

Explanation:

User Shazow
by
8.4k points
9 votes

Answer:

1.50

Explanation:

You divide by 7.50 and 5 and you will get 1.50

User Viviwill
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories