183k views
19 votes
5 lbs of apples cost $7.50. What is the cost per pound?

User Erdinc
by
5.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:1 Pound cost $2.50 while 10 pounds cost $25

Explanation:

User Shazow
by
6.3k points
9 votes

Answer:

1.50

Explanation:

You divide by 7.50 and 5 and you will get 1.50

User Viviwill
by
6.2k points