21.0k views
5 votes
Walnuts for Sale. It costs $4.80 to buy 3/4 pound of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 8.2 pounds of walnuts?

User Babulaas
by
5.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$52.48

Explanation:

We can set up a proportion.

$4.80 is to 0.75 lb as x is to 8.2 lb.

4.8/0.75 = x/8.2

0.75x = 4.8 * 8.2

0.75x = 39.36

x = 52.48

Answer: $52.48

User Vivek V K
by
5.2k points
5 votes
4.80/(3/4) = 6.4 per pound
8.2 * 6.4 = $52.48
Solution: $52.48 for 8.2 pounds
User Biswabid
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.