119k views
4 votes
Alan buys a bag of 13 oranges for $2.99. find the unit price in dollars per orange. I f necessary, round your answer to the nearest cent

User Akhan
by
5.2k points

2 Answers

6 votes

Answer:

0..23

Step-by-step explanation

divide 2.99 by 13

User Manumoomoo
by
5.8k points
4 votes

Answer:

23 cents

Explanation:

User Entity Black
by
5.2k points