Answer:
A) 3 m
Step-by-step explanation:
The major head loss is calculated by using the expression:

here:
U = Q/A
Using the continuity equation:


U = 2.65 m/s
Reynolds no =


= 594,894
Thus, this implies that the flow is turbulent.
Using Moddy's diagram at 5.94 × 10⁻⁵ &;
the relative roughness of 0.01
f = 0.038
Thus, the major head loss =


= 3.06 m
3 m