menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
It costs $17.60 for a pack of 4 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Feb 1, 2021
159k
views
1
vote
It costs $17.60 for a pack of 4 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
high-school
Tamir Vered
asked
by
Tamir Vered
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer:
4=$17.60
1=$17.60/4
1=$4.40
Explanation:
Rboy
answered
Feb 4, 2021
by
Rboy
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 28, 2019
97.3k
views
The cost for a pack of 4 padlocks is $17.60 . Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Maxim Suponya
asked
Feb 28, 2019
by
Maxim Suponya
8.2k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
97.3k
views
asked
Oct 1, 2017
122k
views
It costs $19.20 for a pack of 8 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Derorrist
asked
Oct 1, 2017
by
Derorrist
8.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
122k
views
asked
Feb 16, 2018
134k
views
The cost for a pack of 6 padlocks is $23.40 . Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Dpant
asked
Feb 16, 2018
by
Dpant
8.5k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
134k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org