140k views
5 votes
Andrew buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound.

True or False: Using the unit rate of the cost per pound, do 5 pounds of apples cost $7.25?

1Points
A
True

B
False

1 Answer

1 vote

Answer:

A. True

Explanation:

$11.60/8 lbs = $1.45/lbs

$1.45*5= $7.25/5 lbs

User Ccshih
by
5.9k points