150k views
3 votes
What is the acceleration of a 50 kg object pushed with a force of 500 newtons?

User Mogu
by
6.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

F = MA

500 = 50 multiply by A

A= 500/50

A= 10m/s2

User Mikko
by
6.5k points