Answer:
Jerry can buy 5 bags of dog food from $50.00
Explanation:
Given that:
Cost of three bags = $26.88
Ratio of number of bags to cost = 3 : 26.88
Amount Jerry have = $50.00
Number of bags that can be bought = x
Ratio of number of bags to amount jerry have = x : 50.00
This is a direct proportion,

Product of mean = Product of extreme
26.88x = 3*50.00
26.88x=150.00
Dividing both sides by 26.88

Hence,
Jerry can buy 5 bags of dog food from $50.00