220k views
1 vote
A 12 pack of soap costs $9.00 and a 5 pack of soap costs $3.50. Which pack of soap is the better buy?

1 Answer

2 votes

for 12 pack of soap : 12/9=$1.33 per soap

for 5 pack of soap : 3.5/5=$0.70 per soap

#5 pack soap better to buy

User Mahesh Keshvala
by
5.7k points