197k views
5 votes
Janice and her dad are building a treehouse. Her dad bought a box of 155 nails for 3.10andaboxof85screwsfor7.65. How much more do screws cost per piece?

User Kdgwill
by
5.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.07

Explanation:

nails = 3.10/155 = 0.02/piece

screws = 7.65/85 = 0.09/piece

0.09 - 0.02 = 0.07

User Jahroy
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.