184k views
0 votes
6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?

User Justin C
by
7.4k points

1 Answer

2 votes
Your answer would be $1.89

You take 11.34 and divide it by 6. After that you’ll be 1.89 as your unit price.

1.89 is how much for 1 pound
User Anusha Honey
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories