230k views
4 votes
A fast food restaurant was selling 7 boxes of chicken nuggets for $25.90 ANd a competing restaurant was selling 3 boxes of chicken fingers for $11.07. Which food has a higher unit price?

User Gadelat
by
4.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The fats food restraunt that was selling 7 boxes of chicken nuggets for $25.90 is the one with the highest price.

Explanation:

You can find the unit rate of Both restaurants

25.9/7= $3.70

11.07/3= $3.69

Theres a 1 cent difference

So the reastraunt witht he greater cost woul be the one seeking 7 boxes for 25.90

User Line
by
5.6k points