197k views
4 votes
A 2000 kg minivan runs into a 800 kg car that was at rest at a stop sign and they stick together. If the compact car does not stick to the van but, instead, causes the minivan to come to a complete stop. How fast will the car be going after the collision?

User Qijun Liu
by
7.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

v₂ = 2.5 v₁

car leaves at 2.5 times the speed of the minivan

Step-by-step explanation:

This is an exercise of conservation of the momentum, to solve it we create a system formed by the minivan and the car, therefore during the crash the forces are internal and the momentum is conserved.

Initial instant. Before the crash

p₀ = M v₁+ 0

Final moment. After the crash


p_(f) = M 0 + m v₂

how momentum is conserved

p₀ = p_{f}

M v₁ = m v₂

v₂ =
(M)/(m) v₁

let's calculate

v₂ = 2000/800 v₁

v₂ = 2.5 v₁

therefore the car leaves at 2.5 times the speed of the minivan

User Waleed Qidan
by
7.2k points