Answer:
The cost of one daylily is $10 and the cost of one pot of ivy is $11
Explanation:
To solve the question we will form a system of equations
Assume that the cost of 1 daylily is x and the cost of 1 pot of ivy is y
∵ Sumalee spent $93 on 6 daylilies and 3 pots of ivy
→ Multiply x by 6, y by 3, then add the products and equate the sum by 93
∴ 6x + 3y = 93 ⇒ (1)
∵ Scott spent $196 on 13 daylilies and 6 pots of ivy
→ Multiply x by 13, y by 6, then add the products and equate the sum by 196
∴ 13x + 6y = 196 ⇒ (2)
Now we have a system of equations to solve it
→ Multiply equation (1) by -2
∵ -2(6x) + -2(3y) = -2(93)
∴ -12x - 6y = -186 ⇒ (3)
→ Add equations (2) and (3)
∵ (13x + -12x) + (6y + -6y) = (196 + - 186)
∴ x + 0 = 10
∴ x = 10
→ Substitute the value of x in equation (1) to find the value of y
∵ 6(10) + 3y = 93
∴ 60 + 3y = 93
→ Subtract 60 from both sides
∵ 60 - 60 + 3y = 93 - 60
∴ 3y = 33
→ Divide both sides by 3
∴ y = 11
∴ The cost of one daylily is $10 and the cost of one pot of ivy is $11