233k views
0 votes
Marie can find the volume of a cube by using the formula V = s³, where s represents the side length of the cube. If Marie's cube has a side length of 2 1/2 centimeters, what is the volume of her cube?

User Alston
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

15.625 cm^3

Explanation:


V=2.5^(3) \\V=2.5*2.5*2.5\\V=6.25*2.5\\V=15.625 cm^(3)

User MikroDel
by
8.0k points