Answer: Savings account will have $ 1,364,000 in total at the end of five years.
Explanation:
Given: Yearly earning = $1,240,000
Rate of interest =4% = 0.04
Time = 5 years
Amount invested =
of (Yearly earning)

Simple interest = principal x rate x time
Simple interest = $ [ (620000) x (0.04) x (5)]
= $124000
Amount after 5 years = principal + interest
= $ ( 1240000+124000 )
= $ 1,364,000
Hence, savings account will have $ 1,364,000 in total at the end of five years.