216k views
1 vote
A 4kg brick is dropped from the top of a building whose hight is 30m.what is the velocity with which it reaches the ground​

User ForJ
by
7.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

=24.25 ^−1

Step-by-step explanation:

Let and be initial and final velocity of the body respectively,

be acceleration due to gravity ( 9.8^−2 ), ℎ be the height of the body.

=0 ^ −1

ℎ=30

we know that, ^2−^ 2=2ℎ

^2=2∗9.8∗30

^2=588

=24.25 ^−1

User Dsimard
by
7.0k points