44.3k views
2 votes
A bakery offers a sale price of $2.85 for 6 muffins. What is the price per dozen?

User Bhuwan
by
5.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$5.70

Explanation:

6 muffins is half a dozen, so double $2.85 and you get $5.70.

User Marcp
by
5.5k points
1 vote

Answer:

2.85 x 2 is equal to 5.7 so that should be the answer

Explanation:

Did it on calculator sorry if wrong lol

User Piotr Borek
by
5.4k points