232k views
3 votes
PLEASE HELP!!!!!! I RAN OUT OF MY DAILY LIMIT

Malia works at a movie theater and is paid hourly. One month, she earned $388.80. The total amount she earns can be found using the equation y = 8.1x, where x is the number of hours she works and y is the total amount she earns in dollars.
Bill works at a golf course and is also paid hourly. This table shows the total amount he is paid for different numbers of hours worked.

How do the unit rates compare?

Select from the drop-down menus to correctly complete the statement.
Here is the tabled for bill:

PLEASE HELP!!!!!! I RAN OUT OF MY DAILY LIMIT Malia works at a movie theater and is-example-1
User Spankymac
by
5.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$8.10 (Malia) > $8.05 (Bill)

Explanation:

i took the test :)

User Jondykeman
by
5.1k points
3 votes

Answer:

$8.10 (Malia) > $8.05 (Bill)

Explanation:

The unit rate for Malia is $8.10 as stated in your equation.

We can find the unit rate for Bill by dividing the amount he earned by the hours he worked. 144.9/18 = 8.05 = $8.05 per hour.

As to how they would compare, Malia earns more in an hour than Bill, by 5 cents.

User GenTech
by
5.7k points