99.5k views
0 votes
calculate force. find the force needed to lift a 2000 n weight using a machine with a mechanical advantage of 15

1 Answer

3 votes

Answer:

The force needed to lift the load is 133.33 N.

Step-by-step explanation:

Given;

load to be lifted, L = 2000 N

mechanical advantage of the machine, M.A = 15

Mechanical advantage is calculated as;

M.A = L / E

where;

E is the effort or force needed to lift the load.

Substitute the given values and solve for E

E = L / M.A

E = (2000) / (15)

E = 133.33 N

Therefore, the force needed to lift the load is 133.33 N.

User Garrett Johnson
by
7.0k points