38.2k views
1 vote
Give the unit rate for the better deal.

$156
4 g
or
$280
7 g

2 Answers

4 votes

Hi there!

$156 for 4g= $156*4 =$39 dollars for 1g

$280 for 7g = $280/7 = $40 dollars for 1 g

Final Result: $156 for 4g

User Chozabu
by
4.6k points
4 votes

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

User Zeikman
by
5.5k points