menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A package of 4 pairs of insulated socks costs "$31.16." What is the unit price of the pairs of socks?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A package of 4 pairs of insulated socks costs "$31.16." What is the unit price of the pairs of socks?
asked
Jul 22, 2021
25.1k
views
4
votes
A package of 4 pairs of insulated socks costs "$31.16." What is the unit price of the pairs of socks?
Mathematics
high-school
Doug Simonton
asked
by
Doug Simonton
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
$7.79 per pair of socks
Explanation:
Dmitry Semenyuk
answered
Jul 27, 2021
by
Dmitry Semenyuk
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 14, 2021
92.0k
views
A package of 4 pairs of insulated socks costs "$31.16." What is the unit price of the pairs of socks?
Calin Vlasin
asked
Apr 14, 2021
by
Calin Vlasin
8.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
92.0k
views
asked
Mar 16, 2019
64.6k
views
A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
AetherUnbound
asked
Mar 16, 2019
by
AetherUnbound
8.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
64.6k
views
asked
Nov 3, 2021
112k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.
Shivanka
asked
Nov 3, 2021
by
Shivanka
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
112k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org