menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 4 pairs of insulated socks costs "$31.16." What is the unit price of the pairs of socks?
asked
Jul 22, 2021
25.1k
views
4
votes
A package of 4 pairs of insulated socks costs "$31.16." What is the unit price of the pairs of socks?
Mathematics
high-school
Doug Simonton
asked
by
Doug Simonton
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
$7.79 per pair of socks
Explanation:
Dmitry Semenyuk
answered
Jul 27, 2021
by
Dmitry Semenyuk
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 14, 2021
92.0k
views
A package of 4 pairs of insulated socks costs "$31.16." What is the unit price of the pairs of socks?
Calin Vlasin
asked
Apr 14, 2021
by
Calin Vlasin
8.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
92.0k
views
asked
Mar 16, 2019
64.6k
views
A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
AetherUnbound
asked
Mar 16, 2019
by
AetherUnbound
8.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
64.6k
views
asked
Nov 3, 2021
112k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.
Shivanka
asked
Nov 3, 2021
by
Shivanka
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
112k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org