70.5k views
3 votes
Please answer i really need to pick up my grade in math.

Amany is planning a trip with her friends by renting a bus. She found that the bus costs $54.00 for 6 people. What is the cost per person?

2 Answers

7 votes
Answer: $9.00 per person

Explanation: divide 54 by 6
User Mike Minaev
by
5.9k points
2 votes
54 divided by 6 = 9 (answers 9)
User Cheesebaron
by
5.9k points