Can anyone help me on these questions
1) The bowling club at your school had a car wash last week. They washed 72 cars in 6. 5 hours. About how many cars did they wash per hour?
2) You bought two 2.5 pound bags of shrimp for $34.99. What is the unit rate of the shrimp in dollars per pound? Find the unit rate to the nearest dollar.