102k views
0 votes
If 3 cookies cost $2:35.How much is the cost of 1 cookie?How much is the cost of 4 cookies?

User Manoj Hans
by
6.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.78 for 1 and $3.12 for 4

Explanation:

to find the answer devide 2.35 by the number of cookies to get the cost of 1 witch is $0.78. then to get the cost of 4 multiply the cost of one $0.78 by 4 to get $3.12.

User Pixielex
by
5.9k points
4 votes
2.35/3 = $0.78 per cookie
0.78 * 4 = $3.12 for 4 cookies
User Hidden Hobbes
by
5.2k points