75.8k views
0 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$2.99 for 16 lb

User Gun
by
6.7k points

2 Answers

2 votes

Answer: 0.19

Explanation:

User Greg Michalec
by
5.7k points
4 votes

Divide the total by the number of pounds to get the price per pound, or the unit rate.

$2.99 รท 16 lb = 0.186875

Since 0.186875 isn't an accurate US dollar amount, round to nearest hundredth, 0.19.

The unit rate is $0.19/lb.

User MNR
by
6.1k points