12.2k views
5 votes
A 12-ounce bag of chips costs $2.88. What is the unit rate per ounce of chips A $0.17 O B. $0.24 OC. $0.25 OD $0.42​

User Floqqi
by
5.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

B (I think)

Explanation:

$2.88 divided by 12 is 0.24

User Glenroy
by
4.8k points