28.4k views
1 vote
A booth at the farmer’s market has fresh goat cheese in three sizes of containers. The big container is 30 ounces and costs $9.00. The medium container is 15 ounces and costs $4.95. The small container is 8 ounces and costs $2.00. What size is the best buy? Justify your reasoning.

User Ttmarek
by
5.5k points

1 Answer

0 votes

Answer:

8 ounce

Explanation:

The 30 ounce container costs $0.30 per ounce. The 15 ounce container is $0.33 per ounce. The 8 ounce container is $0.25 per ounce. Therefore, the 8 ounce container costs less per each ounce.

User Pfctgeorge
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.