menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If a car travels 200 meters in 10 seconds, what is the speed of the car?
asked
Nov 25, 2021
130k
views
5
votes
If a car travels 200 meters in 10 seconds, what is the speed of the car?
Physics
college
Hofit
asked
by
Hofit
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
The answer is 20 m/s
Glenn Parale
answered
Nov 26, 2021
by
Glenn Parale
6.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Speed = d/t
d = 200, t = 10
200/10 = 20
Solution: 20 m/s
Aadidasu
answered
Nov 28, 2021
by
Aadidasu
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How many light sources do you know Pls list them
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org