Given
- Mass of an object is

- Height of the body is

To Find
Solution

Where,
= Mass
= Gravity
= Height
Now, Converting gram to kg
1000g = 1kg
20g =

= 0.02 kg
According to the question



Putting these values
Potential Energy = mgh
Potential Energy = 0.02 × 10 × 2
Potential Energy = 0.2 × 2
Potential Energy =
