214k views
2 votes
A store sells snacks by weight. A 6 ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Will a 2 ounce bag nuts cost more than or less than $1.25?

User Markzz
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Less than $1.25, they will be $1.20

Explanation:

6 oz = 3.60 (.60 per oz)

2 oz = ? (.60 per oz)

2 * .60 = 1.20

User Chirag Mehta
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories