menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You want to buy some beans. 7-ounce package costs $2.66. A 15-ounce package costs $5.85. A 20-ounce package costs $7.20. Which package is the best buy?
asked
Sep 25, 2021
41.6k
views
1
vote
You want to buy some beans. 7-ounce package costs $2.66. A 15-ounce package costs $5.85. A 20-ounce package costs $7.20. Which package is the best buy?
Mathematics
middle-school
Jeff Knecht
asked
by
Jeff Knecht
7.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
ANSWER: 20-ounce package for $7.20
EXPLANATION: Divide each cost by its corresponding ounce to find the cost per ounce for each package. Whichever is lowest is the best deal
2.66/7 = .38
5.85/18 = .39
7.20/20 = .36
Michael Granger
answered
Sep 28, 2021
by
Michael Granger
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Ignore this comment sorry
Diwhyyyyy
answered
Oct 2, 2021
by
Diwhyyyyy
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org