menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Lima beans $2.13 for 2 lb
asked
Sep 22, 2021
235k
views
1
vote
Lima beans $2.13 for 2 lb
Mathematics
high-school
Abdelrahman Elkady
asked
by
Abdelrahman Elkady
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Can you be more specificccc
Chathuranga Withana
answered
Sep 23, 2021
by
Chathuranga Withana
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Answer:
i think its $1.07 per pound.
Explanation:
Jtpereyda
answered
Sep 26, 2021
by
Jtpereyda
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 13, 2020
24.1k
views
Monique has $20 available to buy some sweet corn and lima beans to make succotash. If she buys 8 lb of corn, how many pounds of lima beans can she buy
Mike John
asked
Apr 13, 2020
by
Mike John
7.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
24.1k
views
asked
May 16, 2023
126k
views
7-Which beans are the better deal? Kidney Beans $1.18 per lb O Lima Beans $213 for 2 lbs 76-What is the Unit Price for the better deal? Round to the nearest hundredth) Put your answer in the form 0.00
Timmeinerzhagen
asked
May 16, 2023
by
Timmeinerzhagen
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
126k
views
asked
May 8, 2023
66.6k
views
Succotash is made by combining corn with lima beans and costs $1.00 per pound. If lima beans cost $1.10 per pound and corn costs $.60 per pound, how many pounds of each should be used to make 5 lb of succotash?
Bhdrkn
asked
May 8, 2023
by
Bhdrkn
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
66.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org