Answer:
The ladder needs to be placed at 5 m from the wall.
Explanation:
Pythagoras's Theorem
Being a and b the legs of a right triangle and c its hypotenuse, then

The image shows a ladder of length c=13 m as the hypotenuse of the right triangle formed by the height, the ladder, and the ground.
We are given the height up the wall as a=12 m.
We calculate the distance b solving it from the equation above:

Substituting:

Operating:


Taking the square root:

b = 5 m
The ladder needs to be placed at 5 m from the wall.