180k views
2 votes
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?​

User Joelhaus
by
8.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$6.50 per 1 box

Explanation:

$91.00 ÷ 14 boxes = $6.50 per 1 box

Check Work:

$6.50 x 14 boxes = $91.00

User Wkampmann
by
8.0k points

Related questions

1 answer
1 vote
10.0k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories