30.1k views
3 votes
A package of 3 pairs of insulated gloves costs ​$19.47. What is the unit price of the gloves?

User Jkarttunen
by
4.3k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$19.47 divided by 3 gloves = $6.49 is the unit price of the gloves

Explanation:

User DaveVentura
by
4.9k points
4 votes

Answer: $6.49

Step-by-step explanation: Divide $19.47 by 3

User Chris Reuter
by
5.2k points